Jouluradio
Lauri Salovaara - to 3. joulukuuta 2009 09.21.51 - Kommentteja 1
Katsoessani merkintöjäni viime vuoden joulukuulta, huomaa että Jouluradiostahan sielläkin puhutaan. Aihe on minulle tärkeä. Jouluradio nyt on yksinkertaisesti parasta mitä radiolle on tapahtunut vuosikausiin. Radio on ajan ytimessä teemalla, joka koskettaa lähes kaikkia. Radion nettisivut osoitteessa jouluradio.fi palvelee myös niitä, jotka asuvat kuuluvuusalueen ulkopuolella. Esim. ulkomailla. Itsekin Lanzarotella asuessani käytin tätä mahdollisuutta hyväkseni.
Radion tekninen osuus toimii erittäin hienosti. Spiikkerit ovat juuri sopivia Jouluradion tunnelmaan, jinglet ja tunnarit mukavan rauhallisia kokonaisuuteen nähden.
Juontoa ja mainoksia ei kanavalla kuullakaan, joten mikä jää jäljelle on itse asiassa se tärkein, musiikki. Musiikki Jouluradiossa vuonna 2009 on kappale toisensa jälkeen mahtavia, perinteisiä suomalaisia joululauluja höystettynä muutamilla Amerikan ikivihreillä. Tai joulun ollessa kyseessä, ikivalkeilla.
Mutta eihän se näin helppoa saa olla. Eihän? Jostain syystä tämän vuoden musiikkipäällikkö, Mikko Huotari, ei usko tähän. Tai hän haluaa pakkosyöttää kansalle omia suosikkejaan, joihin kuuluu viime vuoden tapaan irlantilainen menninkäismusiikki, jolla ei ole mitään tekemistä joulun kanssa. Ei ainakaan suomalaisen.
Kun näitä on kuultu parikolmekin peräkkäin, tulee Feliz Navidadista sellainen versio, että kissan raiskaamistakin kuuntelisi mieluummin. Puhumattakaan lastenlaulutyyppisestä renkutuksesta, jonka ainoat sanat ovat 'hyvää joulua sulle nyt toivotan' ja sitä määkitään koko kolmen minuutin edestä niin, että piirin puhelinpäivystykseen tulee piikki aina tuon biisin aikana.
Eikä siinä vielä kaikki.
Mitäpä joulu olisi ilman kikkelijazz-versioita joistain joululauluista. Mistä, sitä ei tiedä kukaan, sillä kikkelijazzin idea on että kaikki soittajat soittavat eri biisiä yhtä aikaa.
Jokohan alkaisi riittää...? Ei, jospa heittäisi reggae-version 'Hoosiannasta' sinne tänne, tai no laittaisi samantien voimasoittoon, niin jo on joulu pilattu.
Parahin Jouluradion väki. Kyseinen radio on meille kaikille niin rakas, että sen takia tunteetkin sen puolesta ovat voimakkaita. Ottakaatte siis palautteista onkeenne ja toimikaa mieluusti jo tänä vuonna. Sillä mikäli ensi vuosi on samanlaista sillisalaattia vailla perinteitä, on maassamme vuonna 2011 vähintään muutama kilpailija, jotka tekevät asiat oikein.
Ei otsikkoa
17.12.2009, 15:21En tiedä onko asiat parantuneet vai huonontuneet kun tänään vasta aloin jouluradiota kuuntelemaan, mutta ainakin soittolista taitaa olla supistunut... Aamupäivällä kun pari tuntia jouluradiota kuuntelin, sama biisi taisi tuula KUUSI kertaa??!! Ja muitakin samoja veisuja riitti, mutta yhtä taisivat päälliköt rakastaa yli kaiken kun soittolistaa tekivät. Huh huh.
T. Anna
Tänään
Keikka
Vapaana


Kommentointi